Przejdź do głównej zawartości

O Notatniku i korektorce

Dawno, dawno temu, za siedmioma lubelskimi wzgórzami żyła dziewczynka, która czytała mnóstwo książek. Czasami odbijało się to na ocenach w szkole, ale nie na tyle, żeby  zrezygnować z czytania. Dziewczynka najczęściej czytała jedną książkę od początku do końca, po czym zabierała się za kolejną. Zapytana o przyszły zawód odpowiadała - bibliotekarka. Jednak po latach okazało się, że strzałem w dziesiątkę była inna profesja związana z książkami (i nie tylki nimi). Dziewczynka, a raczej już kobieta, zajęła się poprawianiem tekstów, dbaniem o to, by publikacje przenosiły czytelników w świat słów bez potykania się o błędy. I robi to do dzisiejszego dnia, czytając zawodowo i dla przyjemności.


Blog ten jest elektronicznym notatnikiem, w którym zamierzam zamieszczać wpisy związane przede wszystkim z branżą wydawniczą. 

Osoby zainteresowane współpracą ze mną zapraszam na stronę

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nazwy genów i białek

„Nazwy genów i białek ludzkich piszemy dużymi literami w przeciwieństwie do nazw genów i białek zwierzęcych (lub odkrytych pierwotnie u zwierząt); nazwy genów piszemy pochyłymi literami, białek – normalną czcionką. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że białko i gen kodujący je, mogą się tak samo nazywać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku HER2. Tak więc gen HER2 koduje białko HER2″. Źródło: Wojciech P. Olszewski: Status HER2 w raku piersi – informacje praktyczne dla lekarzy. Nowa Medycyna 1/2005, Wyd. Borgis. Online .

mmHg czy mm Hg?

Zdania są podzielone: mmHg Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar, Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1638 Adam Wolański Edycja tekstów mm Hg Encyklopedia PWN – milimetr słupa rtęci, dawna jednostka ciśnieniowa, zwana też torem (Tr) Lekarski Poradnik Językowy

VIII Lubelskie Targi Książki

Lublin to nie Warszawa, ale wybierając się na VIII Lubelskie Targi Książki oczekiwałam... no właśnie, czego? Czegoś więcej.  Drugi dzień Targów, środek dnia, pogoda w kratkę, ale niezrażona stawiłam się ze świtą małoletnich na miejscu. Do wejścia do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej prowadził szpaler zielonych namiotów wystawców. Zaskoczyła mnie pustka, jeśli chodzi o oglądających. Czyżby mieszkańcy Lublina nie byli zainteresowani tym, co oferuje lokalna branża wydawnicza? A może po prostu Targi były za słabo rozreklamowane? Czy też zawiniła pogoda? Nie wiem. Wystawcy nadrabiali minami i prezentowanymi publikacjami. Z uwagi na towarzyszące mi dzieci skupiłam się przede wszystkim na książkach dla nich.