Przejdź do głównej zawartości

Nazwy samolotów

Warto wiedzieć.

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1370
[...]
Pisownię nazw samolotów, podobnie jak innych wytwórów przemysłowych, regulują par. [88] i [109] Nowego słownika ortograficznego PWN. Zgodnie z nimi wielką literą należy pisać nazwy marek i firm, a małą literą nazwy konkretnych wyrobów tej marki lub firmy. Napiszemy więc: niemieckie sztukasy, ale samolot Curtiss P-40 Kittyhawk. Gdyby ta ostatnia nazwa była odnoszona też do pojedynczych samolotów (np. atak curtissów, to należałoby w niej użyć małej litery).
— Mirosław Bańko

W tym samym temacie:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4744

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nazwy genów i białek

„Nazwy genów i białek ludzkich piszemy dużymi literami w przeciwieństwie do nazw genów i białek zwierzęcych (lub odkrytych pierwotnie u zwierząt); nazwy genów piszemy pochyłymi literami, białek – normalną czcionką. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że białko i gen kodujący je, mogą się tak samo nazywać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku HER2. Tak więc gen HER2 koduje białko HER2″. Źródło: Wojciech P. Olszewski: Status HER2 w raku piersi – informacje praktyczne dla lekarzy. Nowa Medycyna 1/2005, Wyd. Borgis. Online .

mmHg czy mm Hg?

Zdania są podzielone: mmHg Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar, Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1638 Adam Wolański Edycja tekstów mm Hg Encyklopedia PWN – milimetr słupa rtęci, dawna jednostka ciśnieniowa, zwana też torem (Tr) Lekarski Poradnik Językowy

Dobrze, że już po wyborach

Kampanie wyborcze to tony plakatów czy ulotek, które lądują w skrzynkach mieszkańców miast i wsi. W tym roku oprócz standardowych ulotek znalazłam w skrzynce gazetkę, która w całości (raptem cztery strony) została poświęcona pewnemu kandydatowi. Moją uwagę przykuło zdjęcie, a raczej podpis pod nim: