Przejdź do głównej zawartości

"Pan strażak" czy "muszelka" – jak nazwać genitalia?

"Mamo, masz siusiaka?". Dość często takie pytanie pada z poziomu przypodłogowego
w najmniej oczekiwanym momencie. Małe dziecko zauważa, że dziewczynki i chłopcy się różnią, więc zadaje pytania. Normalne. Trzeba też odpowiedzieć i to językiem zrozumiałym dla tego kilkulatka, nie wdając się w szczegóły medyczne, ale jednocześnie bez niedomówień. Należy więc przyjąć jakieś określenia związane ze strefą intymną. Polszczyzna jest bogata w słownictwo, ale gdy przychodzi do rozmowy o narządach płciowych, okazuje się często, że trudno wybrać słowo, które byłoby używane bez zażenowania, a jednocześnie bez infantylnego podejścia do tematu czy dziwacznych skojarzeń. O ile jeszcze z "siusiakiem" nie ma tak dużego problemu, o tyle gorzej jest
w przypadku "muszelki"/"cipki"/"pipki"/"pisi" itd. Ciekawą listę przedstawiają autorki pracy pt. "Nazewnictwo genitaliów dzieci" (ŹRÓDŁO). Polecam zwłaszcza rodzicom.

Problem czasami pojawia się w tekstach, ale tu głównym kryterium powinien być styl – jeśli naukowy, to i odpowiednia terminologia, a jeśli potoczny, to i "muszelka"
w odpowiednim kontekście nikogo nie zaskoczy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nazwy genów i białek

„Nazwy genów i białek ludzkich piszemy dużymi literami w przeciwieństwie do nazw genów i białek zwierzęcych (lub odkrytych pierwotnie u zwierząt); nazwy genów piszemy pochyłymi literami, białek – normalną czcionką. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że białko i gen kodujący je, mogą się tak samo nazywać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku HER2. Tak więc gen HER2 koduje białko HER2″. Źródło: Wojciech P. Olszewski: Status HER2 w raku piersi – informacje praktyczne dla lekarzy. Nowa Medycyna 1/2005, Wyd. Borgis. Online .

mmHg czy mm Hg?

Zdania są podzielone: mmHg Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar, Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1638 Adam Wolański Edycja tekstów mm Hg Encyklopedia PWN – milimetr słupa rtęci, dawna jednostka ciśnieniowa, zwana też torem (Tr) Lekarski Poradnik Językowy

Dobrze, że już po wyborach

Kampanie wyborcze to tony plakatów czy ulotek, które lądują w skrzynkach mieszkańców miast i wsi. W tym roku oprócz standardowych ulotek znalazłam w skrzynce gazetkę, która w całości (raptem cztery strony) została poświęcona pewnemu kandydatowi. Moją uwagę przykuło zdjęcie, a raczej podpis pod nim: