Przejdź do głównej zawartości

Dekada bez nazwy

Lata dwudzieste, trzydzieste... a jak nazwać pierwsze dziesięciolecie XXI wieku? W sprawdzanym przeze mnie tekście autor użył sformułowania "lata dwutysięczne". Na początku nie za bardzo mi to pasowało, ale że autor bawi się słowami i efekt tego jest ciekawy, postanowiłam zostawić tę formę. W decyzji utwierdził mnie artykuł Kamila Janickiego na portalu Histmag.pl, a w nim fragment:
Duże dzienniki, portale czy stacje telewizyjne wolą mówić o „pierwszej dekadzie” niż eksperymentować z dziwnie brzmiącymi słowami. Widać to nawet w Internecie, gdzie zwykle neologizmy przyjmują się szczególnie szybko. „Lata zerowe” nie wyszły poza prywatne notki na blogach i komentarze. Chyba tylko „lata dwutysięczne” zdobyły nieco większą popularność.
Polecam do przeczytania cały tekst.
A tu jeszcze odnośniki do innych porad w tym temacie:
http://www.lpj.pl/index.php?op=35&id=24
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11945
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1804
http://engleash.net/jak-nazwac-dekade-2000-2009

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nazwy genów i białek

„Nazwy genów i białek ludzkich piszemy dużymi literami w przeciwieństwie do nazw genów i białek zwierzęcych (lub odkrytych pierwotnie u zwierząt); nazwy genów piszemy pochyłymi literami, białek – normalną czcionką. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że białko i gen kodujący je, mogą się tak samo nazywać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku HER2. Tak więc gen HER2 koduje białko HER2″. Źródło: Wojciech P. Olszewski: Status HER2 w raku piersi – informacje praktyczne dla lekarzy. Nowa Medycyna 1/2005, Wyd. Borgis. Online .

mmHg czy mm Hg?

Zdania są podzielone: mmHg Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar, Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1638 Adam Wolański Edycja tekstów mm Hg Encyklopedia PWN – milimetr słupa rtęci, dawna jednostka ciśnieniowa, zwana też torem (Tr) Lekarski Poradnik Językowy

Dobrze, że już po wyborach

Kampanie wyborcze to tony plakatów czy ulotek, które lądują w skrzynkach mieszkańców miast i wsi. W tym roku oprócz standardowych ulotek znalazłam w skrzynce gazetkę, która w całości (raptem cztery strony) została poświęcona pewnemu kandydatowi. Moją uwagę przykuło zdjęcie, a raczej podpis pod nim: